23 października Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i LGD „Trakt Piastów” zawarły umowę dotacji na projekt „Warta łączy, Warta dzieli…”. Projekt uzyskał dotację w wysokości 20 000 zł i realizowany będzie między 1 listopada 2024 r. a 30 września 2025 r.
Partnerami projektu są LDG „Trakt Piastów”, Wojciech Skrzekut oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku.
Projekt powstał w efekcie rozpoczętych w czerwcu tego roku prac nad diagnozą zasobów i potrzeb mieszkańców Czerwonaka oraz użytkowników zasobów tej gminy, objętej działaniami LGD (o początkach projektu można przeczytać tu: https://lgdtraktpiastow.pl/lokalne-partnerstwa-pafw-poczatek/ oraz tu: https://lgdtraktpiastow.pl/lokalne-partnerstwa-pawf-kontynuacja/). Zachęcamy do zapoznania się z wynikami raportów, podsumowującymi ten etap.
Określenie DOBRA WSPÓLNEGO (czyli wartości rzeki Warty i jej brzegów), wypracowanie spójnej wizji projektu, jego priorytetów i planowanej strategii realizacji, stało się na kilka miesięcy głównym zadaniem Partnerów i celem przeprowadzanej diagnozy.
Projekt obejmować będzie:
- organizację debaty publicznej pt. „Warta i jej brzegi – plany i oczekiwania”
- organizację konkursu na inicjatywy dla organizacji pozarządowych
- montaż regału bookcrossingowego
- realizację działań w ramach grantów, przyznanych w konkursie dla organizacji pozarządowych
- warsztaty fotograficzne połączone z montażem fotobudek, które umożliwią dokumentowanie przyrody w otoczeniu Warty
- wystawa i podpisanie deklaracji partnerstwa.
Działania projektowe skierowane są do wszystkich, dla których Warta i jej okolice są istotne pod względem rekreacyjnym i edukacyjnym, a także do tych mieszkańców i organizacji, dla których priorytetowa jest ochrona dzikiej przyrody i bioróżnorodność tego cennego przyrodniczo obszaru.
Zakładane działania zmierzają do podniesienia wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców, przy zaangażowanym udziale władz gminnych oraz organizacji pozarządowych. Mamy także nadzieję na poprawę komunikacji między mieszkańcami a władzami i wypracowanie nowych, trwałych ścieżek komunikacji między nimi.
Jako partnerzy i koordynatorzy projektu bardzo liczymy na to, że wraz z czasem jego trwania coraz silniejsza – wręcz decydująca – będzie stawać się pierwsza część tytułu. My nie mamy wątpliwości, że DOBRO WSPÓLNE naszego projektu ma niezwykły potencjał jednoczący i integrujący!


