Projekt „Deszczowe Dziedzictwo” w ramach inicjatywy Communities for Climate

/
/
Projekt „Deszczowe Dziedzictwo” w ramach inicjatywy Communities for Climate
Po pracowitych przygotowaniach rozpoczynamy realizację naszego projektu. Mamy nadzieję, że klimat odczuje jego WPŁYW!

Niedawno dzieliliśmy się radością z uzyskania wsparcia dla naszego projektu „Deszczowe Dziedzictwo” w ramach inicjatywy Communities for Climate (C4C), koordynowanej przez Departament Polityk Miejskich i Regionalnych przy Komisji Europejskiej (DG REGIO). Informujemy,  że prace projektowe trwają: narady są w toku, pomysły się krystalizują, a efekty współpracy LGD „Trakt Piastów” i C4C zaczynają nabierać konkretnych kształtów.

Nasz projekt nie jest samotnym przedsięwzięciem. Od lat w naszych gminach działają organizacje i inicjatywy, którym bliska jest tematyka „zielono-niebieska”, a dla wielu z nich jest to główna motywacja i cel działalności.

Poprzez projekt „Deszczowe Dziedzictwo” chcemy wspierać te już istniejące inicjatywy, dostarczając ekspercką wiedzę, konkretne porady oraz sprawdzone rozwiązania, które z powodzeniem wdrożono w innych częściach świata. W tym celu do współpracy zaprosiliśmy @Roślinny Kosmos, organizatora Festiwalu Otwartych Ogrodów. Poszczególne wydarzenia Festiwalu odbywają się w każdy letni weekend w prywatnych ogrodach, umożliwiając uczestnikom wymianę doświadczeń i czerpanie inspiracji.

Nasze działania rozpoczną się we wrześniu. Festiwal otworzył przed nami swoje drzwi, dlatego:

  • 15 i 22 września (w ogrodzie „Polny Zakątek” w Trzemesznie – godz. 15:00 i „Za czerwonymi drzwiami” w Imielnie – godz. 17:00) odbędą się warsztaty dla uczestników i gospodarzy Festiwalu z ekspertem inicjatywy C4C.
  • 16 września w Kleszczewie zorganizujemy warsztaty dla przedstawicieli samorządów, podczas których będziemy pracować nad zagadnieniami edukacji ekologicznej, greenwashingu oraz komunikacji w sferze eko-działań. Planujemy również spacer, podczas którego przyjrzymy się rezultatom dobrych i złych praktyk w naszych gminach.
  • 5 października wyruszymy na wizytę studyjną do Wrocławia, gdzie eksperci z C4C pokażą nam, co w kwestii malej retencji udało się osiągnąć w tym mieście.

Polecamy także systematyzujące wiedzę i pełne praktycznych podpowiedzi publikacje. Proponowany przez nas zbiór opracowań pomoże podsumować dotychczasowe myślenie o ogrodach i poprowadzi je ku bardziej zielonej i zrównoważonej ekologicznie przestrzeni.

Publikacje są w języku angielskim.

Kolejne propozycje pogłębienia wiedzy „zielono-wodnej” będziemy zamieszczać w następnych dniach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych działaniach i dziękujemy za Państwa zaangażowanie.

Skip to content