Niedawno dzieliliśmy się radością z uzyskania wsparcia dla naszego projektu „Deszczowe Dziedzictwo” w ramach inicjatywy Communities for Climate (C4C), koordynowanej przez Departament Polityk Miejskich i Regionalnych przy Komisji Europejskiej (DG REGIO). Informujemy, że prace projektowe trwają: narady są w toku, pomysły się krystalizują, a efekty współpracy LGD „Trakt Piastów” i C4C zaczynają nabierać konkretnych kształtów.
Nasz projekt nie jest samotnym przedsięwzięciem. Od lat w naszych gminach działają organizacje i inicjatywy, którym bliska jest tematyka „zielono-niebieska”, a dla wielu z nich jest to główna motywacja i cel działalności.
Poprzez projekt „Deszczowe Dziedzictwo” chcemy wspierać te już istniejące inicjatywy, dostarczając ekspercką wiedzę, konkretne porady oraz sprawdzone rozwiązania, które z powodzeniem wdrożono w innych częściach świata. W tym celu do współpracy zaprosiliśmy @Roślinny Kosmos, organizatora Festiwalu Otwartych Ogrodów. Poszczególne wydarzenia Festiwalu odbywają się w każdy letni weekend w prywatnych ogrodach, umożliwiając uczestnikom wymianę doświadczeń i czerpanie inspiracji.
Nasze działania rozpoczną się we wrześniu. Festiwal otworzył przed nami swoje drzwi, dlatego:
- 15 i 22 września (w ogrodzie „Polny Zakątek” w Trzemesznie – godz. 15:00 i „Za czerwonymi drzwiami” w Imielnie – godz. 17:00) odbędą się warsztaty dla uczestników i gospodarzy Festiwalu z ekspertem inicjatywy C4C.
- 16 września w Kleszczewie zorganizujemy warsztaty dla przedstawicieli samorządów, podczas których będziemy pracować nad zagadnieniami edukacji ekologicznej, greenwashingu oraz komunikacji w sferze eko-działań. Planujemy również spacer, podczas którego przyjrzymy się rezultatom dobrych i złych praktyk w naszych gminach.
- 5 października wyruszymy na wizytę studyjną do Wrocławia, gdzie eksperci z C4C pokażą nam, co w kwestii malej retencji udało się osiągnąć w tym mieście.
Polecamy także systematyzujące wiedzę i pełne praktycznych podpowiedzi publikacje. Proponowany przez nas zbiór opracowań pomoże podsumować dotychczasowe myślenie o ogrodach i poprowadzi je ku bardziej zielonej i zrównoważonej ekologicznie przestrzeni.
- Razem ku przemianie świata – Niezbędnik projektów w duchu Transition: https://transitionnetwork.org/resources/razem-ku-przemianie-swiata-niezbednik-projektow-w-duchu-transition/
Niezbędnik jest tłumaczeniem angielskiej publikacji stworzonej na potrzeby szerzenia wiedzy na temat dobrych przemian w przestrzeniach miejskich i wiejskich w różnych krajach. Transition to ruch, który rozpoczął się w 2005 roku, skupiający lokalne społeczności w celu stawiania czoła globalnym wyzwaniom poprzez działania na poziomie lokalnym. Ruch promuje kulturę opiekuńczości i związków z samym sobą, innymi ludźmi oraz naturą, dążąc do odzyskania suwerenności gospodarczej, pobudzania przedsiębiorczości i tworzenia nowych modeli pracy. Transition jest obecny w ponad 50 krajach, obejmując tysiące grup działających w miastach, wioskach, na uniwersytetach i w szkołach.
Ludzie dołączają do ruchu Transition z różnych powodów: aby poznać sąsiadów, zmieniać świat dla siebie i przyszłych pokoleń, przezwyciężyć poczucie izolacji, rozwijać nowe projekty i przedsiębiorstwa, zdobywać umiejętności oraz tworzyć lepsze życie w swojej społeczności. Ważne są również motywacje związane z poczuciem uczestnictwa w czymś większym, chęć wpływania na politykę i działania społeczne oraz działanie z przekonania, że jest to właściwe.
Transition kieruje się kilkoma zasadami, takimi jak szacunek dla ograniczonych zasobów, promowanie inkluzywności i sprawiedliwości społecznej, zasada pomocniczości, dbanie o równowagę między pracą a odpoczynkiem, otwartość na eksperymentowanie i naukę oraz współpraca i poszukiwanie synergii. Istotne jest także wspieranie pozytywnych pomysłów i kreatywności oraz zachęcanie do tworzenia nowych wizji przyszłości.
- Healing gardener: ciekawe podejście do projektowania ogrodów https://www.healingardener.eu/toolkit-eng/
Na tej stronie znajdziecie kilka przystępnie napisanych poradników skupionych na przedstawieniu ogrodnictwa terapeutycznego i jego praktycznych zastosowań. Ogrodnictwo terapeutyczne to forma terapii, która wykorzystuje relację między roślinami, naturą a ludźmi w celu osiągnięcia holistycznego dobrostanu. Kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie, ale także redukuje stres i poziom lęku.
Metodologia ogrodnictwa terapeutycznego i społecznego obejmuje teorie, hipotezy oraz badania, które wykazują skuteczność terapii w ogrodzie czy sadzie. Kontakt z naturą nie tylko poprawia nastrój, ale również ekspozycja na naturalne światło wspomaga wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia, co zwiększa poczucie dobrostanu, relaksu, koncentracji i samooceny. Dodatkowo, praca na świeżym powietrzu wzmacnia układ odpornościowy dzięki korzystnym bakteriom obecnym w naturze.
Niestety, współczesne społeczeństwo, zwłaszcza młodsze pokolenia, coraz bardziej oddala się od natury, co opisuje Richard Louv w książce „Last Child in the Woods” jako „deficyt natury”. Chociaż nie jest to jeszcze uznane za chorobę, badania pokazują negatywne skutki zdrowotne, takie jak problemy z uwagą, otyłość, choroby układu oddechowego i brak witaminy D. Współczesne społeczeństwo spędza aż 90% czasu w pomieszczeniach, co pogłębia te problemy.
Publikacje są w języku angielskim.
Kolejne propozycje pogłębienia wiedzy „zielono-wodnej” będziemy zamieszczać w następnych dniach.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych działaniach i dziękujemy za Państwa zaangażowanie.